Rodzaje plastiku – czy istnieje bezpieczny plastik?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne życie bez plastiku. Mamy z nim styczność każdego dnia i na każdym kroku – w domu, w sklepie, w restauracji, a nawet w szpitalu. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie, dlatego bardzo ważna jest świadomość, jakie rodzaje plastiku występują wokół nas oraz jaka jest faktyczna szkodliwość tego materiału. Jak wybierać produkty wykonane z plastiku? Czy nie ma powodów do obaw, czy może lepiej szukać alternatywy?

Zastosowanie i rodzaje plastiku

Nie każdy wie, że na opakowaniach z tworzywa sztucznego znajdują się oznaczenia plastiku, z jakiego zostały wykonane. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nie wszystkie nadają się do kontaktu z żywnością.

Oto najważniejsze typy plastiku, które są dzisiaj wykorzystywane:

  • PET oznaczone cyfrą 1 – to najczęściej wykorzystywane tworzywo na świecie. Produkuje się z niego butelki na napoje, opakowania na makaron, ryż czy jogurty. To surowiec, który świetnie nadaje się do recyklingu. Chociaż PET został dopuszczony do kontaktu z żywnością, nie jest bezpieczny. Wielorazowe wykorzystywanie, mycie, a nawet wpływ wyższej temperatury i słońca przyczynia się do uwalniania toksycznych związków.
  • HDPE oznaczone cyfrą 2 – uważane jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików. Kiedyś wykorzystywany głównie do produkcji zabawek dla dzieci. Obecnie wytwarza się z niego opakowania produktów mlecznych i środków czystości. Poddawany jest recyklingowi.
  • PVC oznaczone cyfrą 3 (potocznie PCV) – wykorzystywane w branży budowlanej i medycznej. Wykonuje się z niego okna i drzwi, izolacje kabli, rury, strzykawki czy cewniki. Ze względu na swoją toksyczność nie nadaje się do kontaktu z żywnością. W trakcie jego spalania wydzielane są bardzo niebezpieczne dioksyny.
  • LDPE oznaczone cyfrą 4 – wykorzystywane do produkcji folii spożywczej, reklamówek i worków. Uznane jest za bezpieczne. Nadaje się do recyklingu, nie jest to jednak praktykowane.
  • PP oznaczone cyfrą 5 – bezpieczny plastik dedykowany do przechowywania żywności. Wykonuje się z niego również opakowania do soczewek kontaktowych oraz izolacje przewodów elektrycznych. Można poddawać go recyklingowi.
  • PS oznaczone cyfrą 6 – to nic innego jak styropian. Sprawdza się w budownictwie, jako izolator. Jest bardzo niebezpieczny i negatywnie wpływa na środowisko. Przyczynia się do powstawania plam z mikroplastiku. Trudno poddaje się go recyklingowi.
  • OTHER oznaczone, jako 7 – inne tworzywa sztuczne, wśród których prym wiedzie BPA. Bisfenol A jest bardzo niebezpieczny. Przyczynia się do powstawania chorób układu hormonalnego i nerwowego. W tej kategorii znajdują się również bioplastiki. Tworzywa z tym symbolem nie podlegają recyklingowi.

Tworzywa wolne od BPA – czy są bezpieczne?

Powszechnie uważa się, że tworzywa oznaczone jako wolne od BPA są bezpieczne. Przeprowadzone badania jednak pokazują, że szkodliwość plastiku „BPA free” może być równie duża. Bisfenol A stosowany jest w branży spożywczej. Do 2013 wykonywano z niego również butelki dla dzieci. Ze względu na jego udowodnioną szkodliwość, zakazano tego w krajach UE. Zaczęto wykorzystywać bisfenol S, który miał gwarantować bezpieczeństwo. Badania przeprowadzone w Kalifornii oraz testy przeprowadzone na rybach jednak dowodzą, że może on zaburzać pracę układu hormonalnego oraz przyczyniać się do nadmiernego wzrostu. Wybierając butelki i naczynia dla dzieci, koniecznie należy zwrócić uwagę na symbole na tworzywach sztucznych, a najbezpieczniej jest wybierać te wykonane ze szkła.

Jak ograniczyć szkodliwość plastiku?

Nie mamy większego wpływu na to, jakie tworzywa wykorzystają producenci do pakowania swoich produktów. Możemy jednak ograniczyć szkodliwość plastiku przez redukcję jego liczby w naszym życiu. Chociaż całkowite wyeliminowanie tworzyw sztucznych z naszej codzienności jest niemożliwe, mamy wpływ na własne wybory. To od nas zależy, czy kupimy warzywa w plastikowym worku, czy zapakujemy je w materiałową torebkę. Jeśli musimy kupować produkty zapakowane w tworzywo sztuczne, zwróćmy uwagę na rodzaje plastiku, z których wykonano opakowania. Wybierajmy te oznaczone jako 02 i 05. Nie kupujmy kaszy i ryżu w woreczkach. Można kupić luzem lub w torebkach zero waste. Jedzenie starajmy się przechowywać w szklanych pojemnikach, a kupując na wynos, prośmy o opakowania, które nie są wykonane z plastiku. Wybory, których dokonujemy każdego dnia, nie są bez znaczenia dla naszego zdrowia oraz środowiska. 

Osobiście zachęcamy również do rezygnacji z wody butelkowanej na rzecz kranowej, która jest nie tylko zdatna do picia, ale nierzadko również znacznie bardziej wartościowa, Wspominaliśmy o tym chociażby wyjaśniając, czy można pić wodę kranową oraz przedstawiając fakty oraz mity dotyczące kranówki na naszym blogu. Zachęcamy do zapoznania się z tymi oraz pozostałymi wpisami, które mogą wpłynąć na zmianę światopoglądu. Powodów do wykonania tego kroku jest znacznie więcej – w grę wchodzi choćby ekologia, czy czysta ekonomia. Woda kranowa jest po prostu tańsza.

Czym zastąpić plastikowe butelki? Najlepsze w tym celu będą butelki miedziane bądź pozostałe naczynia wykonane z tego materiału, które znajdują się w ofercie Tarruna. Zyskuje się w ten sposób nie tylko tanią, zdatną do picia wodę, ale również płyn znacznie bardziej wartościowy, bo nasycony jonami miedzi, która jest kluczowa dla zdrowia. Jak wskazuje Europejski Instytut Miedzi, na podstawie informacji z EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności), rekomendowana ilość miedzi, którą warto suplementować codziennie by uniknąć niedoborów, to 1-3 mg. Sprawdź jak obliczyć zapotrzebowanie na miedź i dowiedz się więcej!

Zapoznaj się z największą ofertą naczyń miedzianych oraz pozostałych produktów z miedzi!

Znajdź więcej ciekawych informacji i zajrzyj na nasz blog!

One comment on “Rodzaje plastiku – czy istnieje bezpieczny plastik?”

  1. Pracownia Środowiskowa pisze:

    Powinniśmy wrócić do szkła. Cały ten plastik, który wydawał się dla nas prostym i tanim zbawieniem, teraz może nas pogrzebać. Najgorsze jest to, że wciąż nie ma sposobu na zmuszenie do jego utylizacji. Jest zbyt tani w produkcji, a jego utylizacja jest zbyt droga. Czasu na działanie… jest coraz mniej. Drobiny tworzywa znajdują się już w każdym zakątku świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1
    1
    Twój koszyk
    Usuń