Naturalne leczenie z wykorzystaniem Ayurvedy – co to jest Ajurweda i dlaczego warto się nią zainteresować?

Rozpoczynając drogę ku zdrowiu, prędzej czy później pojawi się na niej pojęcie Ajurwedy – określanej mianem kolebki medycyny. To najstarszy system leczniczy, który w 1979 roku został uznany przez WHO. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że jest to jedna z koncepcji terapii oraz metod pozwalających na zachowanie lub polepszenie stanu zdrowia. Przedstawiając ciekawostki lub najważniejsze informacje dotyczące naszej oferty, bardzo często poruszamy ten temat, dlatego postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje i przystępnie je zaprezentować. Czym dokładnie jest Ajurweda i na czym polega jej fenomen? Jakie znaczenie ma tutaj woda nasycona jonami miedzi?

Co to jest Ajurweda?

Ajurweda to starohinduska sztuka leczenia, która jest praktykowana od tysięcy lat. Jej kluczowym założeniem jest przywrócenie i zachowanie pierwotnej równowagi organizmu, czyli po prostu zdrowia. W dosłownym tłumaczeniu jest to po prostu wiedza o życiu (veda – wiedza, ayu – życie), dzięki której jesteśmy w stanie zachować organizm w harmonii pod każdym kątem –  tym czysto fizycznym, psychicznym oraz duchowym. Zdaniem wyznawców Ajurwedy, tylko zachowanie równowagi w tych aspektach oraz kierowanie się konkretnymi zasadami dotyczącymi pożywienia i ćwiczeń fizycznych w postaci jogi i medytacji pozwolą cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Jak twierdzą, tylko taka harmonia jest w stanie ustrzec nas przed zgubnym wpływem zdobyczy cywilizacji, z których nie korzystamy w odpowiedni sposób. Można powiedzieć, że to jeden ze sposobów na naturalne leczenie, który ku zdziwieniu wielu osób, sprawdza się i działa na organizm bardzo pozytywnie. To również polecany i sposób na profilaktykę.

Historia Ajurwedy – jak powstała Ayurveda?

Początki Ajurwedy datuje się na 5 tysięcy lat wstecz – określenie konkretnej daty nie jest jednak możliwe, ponieważ nie posiadamy żadnych konkretnych źródeł. Pierwsze, najstarsze wzmianki znajdują się w świętych księgach hinduizmu Wed, które określa się, jako największy i najbardziej znaczący zbiór przedstawiający wiedzę człowieka o świecie. Wiemy, że Wedy pojawiły się pomiędzy 1500, a 500 rokiem przed naszą erą, a Ajurweda znana była dużo wcześniej, dlatego podejrzewa się, że zanim jej zasady zostały spisane, była ona dostępna i przekazywana tylko ustnie. Kiedy stwierdzono, że ten system leczniczy powinien zostać włączony do ksiąg wedyjskich, udało się ustalić stały, konkretny kanon, określający jej podstawowe założenia.

Dzisiaj wiemy, że Ajurweda to trzy traktaty medyczne:

  • Charaka Samhita – informacje o chorobach oraz sposobach na ich naturalnego leczenia,
  • Sashruta Samhita – informacje z zakresu chirurgii i anatomii,
  • Astanga Hridaya – prace najbardziej cenionych lekarzy ajurwedyjskich.

Aktualna wiedza wskazuje, że Ajurweda pojawiła się na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Iberyjskiego, w rejonie Kerala. Od tego momentu praktykowana jest do dzisiaj, ale zdaniem jej wyznawców – niestety jest zbyt mało rozpowszechniona. Standardowo stosuje się ją w Indiach i na Sri Lance, gdzie wykorzystuje się ją do leczenia każdej choroby – zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym.

Naturalne leczenie Ajurwedą

Ciągły rozwój, mnóstwo zdobyczy nowoczesności i przede wszystkim brak czasu odsuwa nas od naturalnych metod, które wspierają zdrowie. Choć teoretycznie powinno żyć nam się lepiej, paradoksalnie, im więcej mamy, tym gorzej się czujemy. Nie zdajemy sobie sprawy lub nie chcemy przyjąć do wiadomości, że za wiele z dolegliwości, które odczuwamy, odpowiada nasz tryb życia, a zmiany wcale nie są tak trudne, jak się wydaje. W wielu przypadkach mamy przekonanie, że na każdą dolegliwość i chorobę powinien być lek, który wystarczy przyjąć i cieszyć się życiem, jak do tej pory. Nic bardziej mylnego. Większość nie chce nawet słyszeć o zmianie stylu życia, kierując się utartymi od lat schematami. Tymczasem Ayurweda pokazuje, że znaczenie ma wszystko, co robimy, jak żyjemy i przede wszystkim, co jemy, jak i kiedy. Już niewielkie zmiany mogą przynieść bardzo dobry skutek, ale problem stanowi przede wszystkim pokonanie blokady psychicznej.

Oczywiście nie można umniejszać zasług lekarzy, którzy wykonują ciężką pracę – szczególnie dotyczy to specjalistów. Niestety w całej tej pogoni za znalezieniem metody na pozbycie się choroby, zapominamy o tym, co może te problemy powodować, o znalezieniu przyczyny i próbie jej usunięcia. Na szczęście istnieją również lekarze (nie mamy tutaj na myśli tylko dietetyków), którzy wychodzą poza schematy i uświadamiają. Naturalne leczenie zgodnie z zasadami Ajurwedy przynosi doskonałe efekty przede wszystkim u osób, które cierpią na dolegliwości związane z zaburzeniami materii, czy trawienia, ale może mieć wpływ również na poważniejsze schorzenia.

Podstawowe zasady Ajurwedy – typy energetyczne

Ten starohinduski system medyczny zakłada, że kiedy człowiek pojawia się na świecie, znajduje się w tak zwanej równowadze – jego energia plasuje się na idealnym poziomie. Można to porównać do tabula rasy – czystej karty, niezapisanej żadnymi znakami, która wypełnia się podczas naszego życia. Problem polega na tym, że człowiek bezlitośnie niszczy tę doskonałą harmonię poprzez nieodpowiednie zwyczaje i niekorzystny tryb życia – złe odżywianie, czy stres mają tutaj kluczowe znaczenie. Naśladujemy innych, dążymy do niemożliwego, przeciwstawiamy się własnej naturze i żyjemy wbrew sobie – wszystko to powoduje, że i w efekcie gubimy własne szczęście. To osłabia organizm i stwarza dobre warunki do pojawienia się choroby, która widziana jest tutaj po prostu jako zaburzenie równowagi.

Praktycy Ajurwedy uważają, że cały wszechświat, a więc i człowiek składa się z cząstek, a konkretnie ich trzech rodzajów – tak zwanych układów energii. Ich zdaniem, każdy z nas ma swój model energetyczny – to coś, jak podział na typy charakteru, czy osobowości. Ten model określa się konstytucją (dosza), która powinna być silna i stabilna, aby wykazywać odporność na choroby. Każdy układ jest inny – nie ma dwóch całkowicie identycznych, tak samo, jak nie znajdziemy dwóch takich samych ludzi. Określa się jednak trzy ogólne, konkretne, najważniejsze typy.

Typy dosz (konstytucji) w Ajurwedzie:

  • Vatha,
  • Pitha,
  • Kapha.

Osoby posiadające dany typ energii biologicznej zazwyczaj mają skłonność do podobnych chorób i dolegliwości, charakteryzują się podobnymi cechami, czy nawet apetytem. Dla każdej z nich zalecany jest inny typ diety. Kwestia odżywiania jest tutaj kluczowa – system zakłada bowiem, że pożywienie to jeden z głównych środków zapobiegających chorobom lub pozwalający pozbyć się dolegliwości. W grę wchodzi zatem również woda, która powinna być wartościowa – ta uszlachetniona w dzbankach miedzianych jak odpowiada wymaganiom.

Ajurweda – jak utrzymać równowagę?

Łatwo się mówi, trudniej zrobić. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych – wystarczy chcieć i zacząć metodą małych kroków. Pytanie jednak brzmi, jak powrócić do pierwotnej równowagi organizmu i jak ją utrzymać?

Ajurwedyjscy praktycy zalecają między innymi:

  • dietę,
  • ćwiczenia – preferowana jest joga,
  • medytacja.

Leczenie należy zacząć od oczyszczania – żadna terapia nie będzie skuteczna, jeśli człowiek nie pozbędzie się z organizmu toksyn. Gdy pacjent decyduje się na skorzystanie ze specjalisty od Ajurwedy, przeprowadza się również dokładny wywiad, który pozwala ustalić sposób działania. Żaden lekarz ajurwedyjski nie jest uznawany za uzdrowiciela, lecz za przewodnika na drodze do zdrowia. Jako, że każdy jest inny, terapia ustalana jest indywidualnie, ponieważ to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie musi służyć innej.

Bardzo duże znaczenie ma również kondycja psychiczna – wszyscy wiemy, że powiedzenie jesteś tym, co jesz ma swoje przełożenie na rzeczywistość, ale jeszcze zbyt mało zdajemy sobie sprawę, że kiedy cierpi nasza dusza, cierpi również ciało. Zły stan psychiczny bardzo często przenosi się na sferę fizyczną, objawiając się właśnie jako dolegliwości, czy choroby. Lekarz nie pyta więc tylko o dietę, ale przede wszystkim poznaje pacjenta, by zrozumieć, jak żyje, co myśli. Pozwala to znaleźć przyczynę problemów.

Ajurweda – jakie znaczenie dla zdrowia ma joga i medytacja?

Jako, że kluczowy jest spokój wewnętrzny, który wpływa na psychikę, człowiek powinien znaleźć sposób, aby oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o troskach. Pomocne w tym pokazują się dwie techniki, które polecają ayurwedyjscy specjaliści:

  • Joga – forma ruchu, której celem jest między innymi wyciszenie, poprawa samopoczucia i zdrowia poprzez odpowiednie techniki.
  • Medytacja – metoda na wprowadzenie organizmu w stan wyciszenia poprzez oczyszczenie go z myśli.

Zarówno yoga, jak i medytacja mają swoje źródła w Indiach, gdzie powszechne są metody łączenia woli z ciałem. Niestety laicy bardzo często mylą te pojęcia, utożsamiając jogę, czy medytację z ayurvedą. To błędne podejście – stanowią, one bowiem narzędzie do przywracania równowagi zgodnie z zasadami.

Ajurweda i woda miedziana – co mają wspólnego?

Skoro Ajurweda zajmuje się najważniejszymi aspektami życia człowieka, czyli ciałem, umysłem i duchem, do osiągnięcia pomiędzy nimi harmonii niezbędne jest odpowiednie odżywianie, medytacja i ćwiczenia w postaci jogi (między innymi). Teoria zakłada, że istniejemy dzięki kombinacji kilku elementów – ziemi, ognia, powietrza, eteru i oczywiście wody.

Jak już wspomnieliśmy, duże znaczenie ma oczyszczenie organizmu, a jak wiadomo – woda jest w tym procesie kluczowa. Nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania wielu pierwiastków, a niektóre z nich sprzyjają oczyszczaniu i pomagają pozbyć się toksyn, w tym przede wszystkim metali ciężkich. Tak jest właśnie z miedzią. Jeśli chodzi o miedź właściwości, które wykazuje, są kluczowe dla utrzymania zdrowia lub polepszenia jego stanu. Uzupełnianie miedzi wyłącznie z pożywienia nie jest takie proste, dlatego specjaliści od Ajurwedy zalecają na przykład butelki miedziane, idealne dla osób mobilnych szukających rozwiązań bardziej praktycznych, które nasycają wodę jonami miedzi lub pozostałe produkty z naszego asortymentu. Dopełnieniem mogą być również miedziana bransoletka Ajurweda, która pozwalaj uzupełnić miedź z zewnątrz, a dzięki magnesom na końcach, wykazuje również działanie magnetyczne, które intensyfikuje jej pozytywne właściwości – pozytywne działanie miedzi w tym zakresie zostało potwierdzone w literaturze. Wszystkie z wymienionych produktów miedzianych znajdziecie Państwo w naszym asortymencie.

Jak wskazuje Europejski Instytut Miedzi, lekarze twierdzą, iż wystarczy suplementacja 1mg (do 3mg) miedzi dziennie, aby zapobiec niedoborom, które mogą powodować szereg objawów chorobowych. Jej przedawkowanie jest trudne – trzeba by było albo pić zbyt duże ilości takiej wody, co przy okazji będzie obciążać nerki albo stosować środki z nadmiarem tego pierwiastka. Organizm radzi sobie z ewentualnym, minimalnym nadmiarem i wydala go – wyjątek mogą stanowić oczywiście osoby, u których stwierdzono dolegliwości uniemożliwiające taką suplementację. W razie wątpliwości, tę kwestię należy skonsultować ze swoim lekarzem.

W Indiach używanie naczyń miedzianych jest bardzo powszechne – w Europie chwilowo zapomnieliśmy o tych wartościowych naczyniach. Na szczęście powoli wracają one do łask, a my cieszymy się, że możemy oferować Państwu te produkty w bardzo atrakcyjnej cenie. Sklep Tarruna, jako bezpośredni importer i dystrybutor naczyń miedzianych oferuje wyłącznie wysokiej jakości naczynia z miedzi, wykonane ręcznie tradycyjnymi metodami i pozbawione metali ciężkich, jak ołów i rtęć. Zgodnie z założeniami Ajurwedy, to również ma kolosalne znaczenie.

By rozpocząć przygodę z Ajurwedą, sprawdź naszą ofertę!

Zapraszamy do sprawdzenia kolejnych artykułów na naszym blogu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
0
Twój koszyk
Twój koszyk jest pusty :(Pełna oferta