Dzbanek filtrujący vs dzbanek miedziany – co wybrać?
Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale musi być ona wartościowa, czyli bogata w minerały oraz mikroelementy. Chociaż woda z kranu jest nie tylko zdatna do picia, ale też spełnia te kryteria, coraz większą popularnością cieszą się dzbanki filtrujące. Mają one zmiękczać ten życiodajny płyn oraz pozbawiać go szkodliwych substancji, między innymi metali ciężkich. Czy rzeczywiście to potrafią i czy taka procedura w przypadku wody kranowej ma sens? Sprawdź, jak działa dzbanek filtrujący i czy rzeczywiście jest niezbędny w kuchni? Poznaj naszą propozycję w postaci naczyń miedzianych – niebanalną alternatywę, która polecana jest przez specjalistów od Ajurwedy, starohinduskiego systemu medycznego, który został uznany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).
Jak działa dzbanek filtrujący?
Jak twierdzą producenci oraz sprzedawcy, dzbanek filtrujący przefiltrowuje wodę kranową i oczyszcza ze szkodliwych związków chemicznych, chloru oraz zanieczyszczeń pochodzących z rur.
Składa się z 4 części:
- zbiornika na przefiltrowaną wodę,
- filtra, który stanowi serce naczynia,
- górnej części zbiornika, do której nalewa się wodę kranową,
- pokrywki.
W dzbankach filtrujących najczęściej wykorzystuje się filtry z węgla aktywnego. Oczyszczanie wody następuje w kilku krokach. Najpierw następuje filtrowanie wstępne, które wyłapuje zanieczyszczenia mechaniczne. Następnie siateczka filtrująca usuwa tłuszcz, rdzę oraz pianę. Woda przechodzi do wewnętrznej części wkładu, gdzie jest oczyszczana z niektórych metali ciężkich, chloru i innych związków organicznych. Mało kto wie, że wspomniane wcześniej zmiękczanie wody polega tutaj na usuwaniu lub znacznym ograniczeniu poziomu wapnia. O ile jest to dobre dla sprzętów kuchennych oraz akcesoriów łazienkowych, dla nas niekoniecznie. Ostatni etap stanowi kolejna filtracja mechaniczna. Tak przygotowaną wodę należy spożyć w ciągu 12 godzin. Najlepiej przechowywać ją z dala od światła słonecznego.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jedna kwestia – czy woda kranowa rzeczywiście musi być oczyszczana? Owszem, teoretycznie wszystko zależy od jakości instalacji wodnej, a więc rur, ale nie należy zapominać, że gdyby woda kranowa nie była zdatna do picia, nie mogłaby być nam wszystkim udostępniana. Korzystamy z niej przecież na co dzień – myjemy zęby, ciało, naczynia. W ciągu dnia zachodzi mnóstwo sprzyjających okoliczności, aby połknąć nieoczyszczoną wodę kranową i móc sobie zaszkodzić. Wodociągi, które dbają o jakość wody i jej zdatność do picia nie mogą sobie na to pozwolić. Szansa, że instalacja jest tak zanieczyszczona, że woda nie powinna być przez nas spożywana, jest bardzo niewielka. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i zazwyczaj są wynikiem niefortunnego przypadku. Bardzo dobrym przykładem są bakterie Coli, które czasami dostają się do instalacji. Ten temat poruszaliśmy już na naszym blogu, wyjaśniając chociażby, czy można pić wodę z kranu i czy woda kranowa jest zdrowa i dlaczego warto ją pić.
Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe?
Wydawać by się mogło, że to świetny wynalazek, który jest niezbędnym naczyniem w naszej kuchni. Czy dzbanki filtrujące są zdrowe tak, jak opisują to producenci? Chociaż tak przefiltrowana woda nie jest szkodliwa dla organizmu i faktycznie pozbawiona jest pewnych zanieczyszczeń, nie powinno się zapominać, że dzbanki filtrujące usuwają z niej również to, co ważne. Woda pozbawiona pierwiastków i minerałów jest bezwartościowa dla organizmu, dlatego producenci montują często w filtrach wstawki, które mają ją ponownie nasycać minerałami, na przykład wkład magnezowy, który ma ponownie wzbogacić wodę o ten istotny pierwiastek. Bardzo dobrym przykładem pozbawiania wody wartości jest wspomniany wcześniej wapń, którego poziom jest znacząco obniżony.
Opinie o dzbankach filtrujących są różne – w większości jednak dobre. Prawdopodobnie jest to wynik niewiedzy osób korzystających z tego rozwiązania lub, co najbardziej prawdopodobne, dobrej kampanii marketingowej. Warto jednak poznać ten temat głębiej, aby zrozumieć, że ich stosowanie wcale nie jest konieczne, a nawet niewskazane. Jak wspominaliśmy w artykule woda z kranu do picia – fakty i mity, badania wskazują, że u osób, które stosują filtry, częściej diagnozuje się niedobory istotnych pierwiastków, które występują właśnie w kranówce.
Czy dzbanek filtrujący się opłaca?
Jeśli mimo wszystko w kierunku tego produktu padnie pozytywna decyzja, warto rozważyć, czy dzbanek filtrujący się w ogóle opłaca. Różne źródła wskazują, że dorosły człowiek powinien wypijać minimum 120 litrów wody miesięcznie. Kupując najtańszą, butelkowaną zapłacimy około 57 zł miesięcznie. Koszt dzbanka to wydatek jednorazowy, który zwróci się nawet w mniej niż miesiąc. Pamiętać należy jednak o kosztach dodatkowych, takich jak filtry, które trzeba systematycznie wymieniać. Zakładając, że koszt wkładu to około 10 zł miesięcznie, zakup dzbanka wydaje się opłacalną inwestycją. Dotyczy to jednak osób, które kupują wodę butelkowaną na co dzień. Nie można jednak zapominać, że woda z kranu jest zdrowa i zdatna do picia. Jak pokazują badania, jakościowo bardzo często taka sama, co woda butelkowana, a znacznie tańsza! W związku z tym dzbanek filtrujący okazuje się zbędnym wydatkiem, szczególnie, że jak niejednokrotnie wspominaliśmy – wystarczy porównać cenę za butelkę wody, a kwotę, jaką należy zapłacić za metr sześcienny wody kranowej. Jedna butelka wody potrafi odpowiadać 1000 litrom wody kranowej!
Warto zatem rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak oferowane przez nas naczynia miedziane, które nie tylko oczyszczają wodę, ale nasycają ją pozytywnymi jonami.
Dlaczego warto wybrać dzbanek miedziany?
Jak niejednokrotnie wspominaliśmy – dzbanki miedziane, czy pozostałe dostępne w ramach asortymentu Tarruna naczynia to nie tylko niebanalna dekoracja, ale również wspaniały sposób na suplementację miedzi. To jeden z najważniejszych pierwiastków, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów. Rola miedzi w organizmie jest niezwykle istotna, a jej niedobory mogą objawiać się wieloma dolegliwościami, a nawet chorobami. Tymczasem wystarczy odpowiednia dieta oraz wspomaganie się wodą nasyconą jonami miedzi w dzbanku miedzianym szczotkowanym lub innym modelu z naszego asortymentu, aby zapobiec niedoborom i zadbać o zdrowie.
Jak działa dzbanek miedziany?
Jak wskazują właściwości miedzi, najbardziej istotną cechą, jaką posiada ten metal, jest przeciwdrobnoustrojowość. Oznacza to, że butelki miedziane, czy jakikolwiek inny produkt miedziany z naszego asortymentu, również czyściki miedziane do języka, czy bransoletki miedziane, które dodatkowo mają właściwości magnetyczne, usuwają wszelkie drobnoustroje, które mają styczność z powierzchnią miedzi. Metal ten zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów, a co za tym idzie, doprowadza do degradacji wszelkich grzybów, bakterii, czy wirusów – jak wskazują najnowsze badania, również koronawirusa.
Przeprowadzone analizy potwierdzają, że woda kranowa przechowywana w naczyniu miedzianym przez odpowiednią ilość godzin (minimum 4 godziny, najlepiej 12-16), bardzo korzystnie zmienia swoje parametry. Najbardziej spektakularne jest zmniejszenie się poziomu chloru oraz nasycenie jej jonami miedzi w ilości około 1,5 mg na litr. Jak wskazuje Europejski Instytut Miedzi – by zapobiec niedoborom, wystarczy już 1-3 mg miedzi dziennie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, wyjaśniającym między innymi, jak obliczyć zapotrzebowanie organizmu na miedź, by zgłębić temat.
Dlaczego dzbanek miedziany stanowi lepszy wybór niż dzbanek filtrujący?
Przewaga naczyń miedzianych nad dzbankami filtrującymi jest podyktowana nie tylko wspomnianą niejednokrotnie przeciwdrobnoustrojowością oraz zdolnością do nasycania wody jonami miedzi. Kluczowy jest również inny fakt, a mianowicie wady, które posiadają dzbanki filtrujące.
Oto niekorzystne aspekty stosowania dzbanków filtrujących:
- Największym minusem jest sama konstrukcja dzbanka, a konkretnie fakt, iż jest on wykonany z przezroczystego materiału. Woda przechowywana w takim naczyniu, szczególnie w nasłonecznionym miejscu jest narażona na zwiększony rozwój mikroorganizmów. Dlatego producenci zalecają spożycie wody w określonym czasie. Ten problem nie występuje w przypadku wody nasyconej jonami miedzi w dzbanku miedzianym lub innym naczyniu z miedzi, a czas działa tutaj na korzyść. Im dłużej woda ma styczność z miedzią, tym lepiej. Niektórzy czekają nawet 24 godziny.
- Ze względu na ryzyko szybkiego rozwoju mikroorganizmów w dzbanku filtrującym, konieczne jest regularne, codzienne, dokładne mycie. W przypadku dzbanków miedzianych nie ma takiej konieczności – naczynie wystarczy myć raz na 3 dni, nawet do tygodnia, zgodnie z instrukcją, którą również umieściliśmy na blogu. Wystarczy zajrzeć, by dowiedzieć się, jak czyścić naczynia miedziane.
- Nie hermetyczna konstrukcja zwiększa kontakt z powietrzem atmosferycznym, a to również sprzyja wzrostowi mikroorganizmów. Szczególnie widoczne jest to w przypadku wkładów filtrujących, przede wszystkim węglowych, które stanowią idealne podłoże do ich rozwoju. Z tego powodu zasad dotyczących wymiany filtrów należy przestrzegać bezwzględnie! W przeciwnym wypadku może pojawić się nawet ból brzucha albo biegunka. Takich problemów nie ma w przypadku wody nasyconej jonami miedzi w naczyniu miedzianym, a wręcz przeciwnie – jak wskazują użytkownicy, taka woda jest bardzo dobrze odbierana przez układ pokarmowy, a nawet pomaga w zaparciach.
Jest jeszcze jeden element, który wzbudza kontrowersje – chodzi oczywiście o plastik, z którego wykonana jest większość dzbanków filtrujących. Jak wspominamy na naszym blogu, rodzaje plastiku są różne, dzieli się je na niebezpieczne i niekorzystne dla zdrowia, jak i te teoretycznie mu niezagrażające. Wydaje nam się jednak, że jesteśmy już na tyle otoczeni plastikiem, z niemal każdej strony, że warto byłoby go ograniczać i sięgać po produkty nie tylko pozbawione plastiku, ale również bardziej naturalne, wykonane z materiałów, które pozyskujemy z natury. Tak jest właśnie, jeśli chodzi o kubki miedziane, pozostałe naczynia, czy inne produkty wykonane z tego wartościowego metalu.
Już wiesz, co wybrać? Wierzymy, że tak, dlatego sprawdź naszą ofertę!
- Szklanka z miedzi 250 ML z grawerem – SME05129,00 zł – 149,00 zł
- Butelka z miedzi 0.9 L grawerowana, motyw kwiatów – BME05269,00 zł – 295,00 zł
- Dzbanek z miedzi 2000 ML z grawerem – DME05359,00 zł – 385,00 zł
- Kufel miedziany 450 ml grawerowany – KME05189,00 zł – 215,00 zł
- Kubek miedź 450 ML klasyczny – KMG03189,00 zł – 215,00 zł
- Kubek z miedzi 450 ML młotkowany – KMM02189,00 zł – 215,00 zł