Dieta Dąbrowskiej – co to jest post Dąbrowskiej i na czym polega dieta warzywno owocowa?
Popularność diety dr Dąbrowskiej rośnie z roku na rok. Mimo kontrowersji spotykamy się z coraz większą ilością zwolenników tej metody naturalnego powrotu do zdrowia i profilaktyki. Dieta Dąbrowskiej praktykowana jest bardzo często, kiedy zawodzi nowoczesna medycyna, a lekarze dosłownie rozkładają ręce. Na czym polega, na jakie efekty można liczyć, dla kogo jest skierowana i dlaczego nie powinno się traktować jej wyłącznie, jako efektywną kurację dietetyczną? Jesteśmy zaznajomieni z tematem osobiści – przeprowadzamy ją regularnie, dlatego przedstawiamy najważniejsze informacje.
Spis treści
- Co to jest dieta Ewy Dąbrowskiej?
- Na czym polega dieta warzywno owocowa Doktor Ewy Dąbrowskiej?
- Produkty dozwolone oraz zakazane – jak wygląda post leczniczy?
- Jak działa post leczniczy i na czym polega fenomen diety warzywno owocowej?
- Co to jest odżywianie wewnętrzne?
- Pozytywne efekty diety Dąbrowskiej
- Negatywne skutki diety Dąbrowskiej – kryzysy ozdrowieńcze
- Co na wypadanie włosów w trakcie lub po poście leczniczym?
- Wskazania do przeprowadzenia diety Dąbrowskiej
- Przeciwwskazania do przeprowadzenia kuracji warzywno owocowej
- Jak przygotować się do postu Dąbrowskiej?
- Jak uniknąć efektu jojo po poście leczniczym?
- Jak przygotować jadłospis w trakcie diety Ewy Dąbrowskiej?
- Jak poradzić sobie z brakiem apetytu w trakcie diety Ewy Dąbrowskiej?
- Czy post warzywno owocowy jest bezpieczny?
- Jak długo przeprowadza się post Dąbrowskiej?
- Jak często można przeprowadzać post leczniczy Dąbrowskiej?
- Czy można ćwiczyć w trakcie postu leczniczego?
- Leki na poście doktor Dąbrowskiej
- Dieta Dąbrowskiej – dlaczego warto?
Co to jest dieta Ewy Dąbrowskiej?
Zacznijmy od tego, że dieta Dąbrowskiej nie powinna być utożsamiana wyłącznie z odchudzaniem. Niestety wiele osób posiadających tylko szczątkową wiedzę na jej temat, widzi ją, jako szybki sposób na utratę zbędnych kilogramów. W pewnym sensie mają oni rację, ponieważ rzeczywiście – kilogramy znikają w mgnieniu oka, co wpływa bardzo pozytywnie na motywację, ale tak naprawdę, jest to efekt uboczny.
Cel tej diety, określanej również mianem postu Dąbrowskiej, jest zupełnie inny. To dieta warzywno owocowa, która daje organizmowi odetchnąć i pozwala mu na uruchomienie naturalnych procesów naprawczych, lecz nie tylko. To także element całej koncepcji odżywiania mającej zachęcić do zmiany stylu życia i nauczyć nas, jak żyć zdrowo, jak sobie nie szkodzić i przede wszystkim – jak odzyskać energię i radość życia oraz pozbyć się typowych dla wieku lub cywilizacji, w której przyszło nam żyć.
Bardzo często post Dąbrowskiej traktowany jest jako ostatnia deska ratunku. Ludzie przekonują się do tej diety, kiedy wszystkie inne metody zawodzą, kiedy lekarze dosłownie rozkładają ręce, nowoczesna medycyna nie widzi możliwości pomocy, a leki nie działają. Mieliśmy taki przypadek w rodzinie, ale o tym opowiemy Wam następnym razem, ponieważ ten temat z pewnością będzie poruszany jeszcze wielokrotnie. Teraz skupmy się jednak na najważniejszych aspektach samego postu.
Na czym polega dieta warzywno owocowa Doktor Ewy Dąbrowskiej?
Podstawowym założeniem diety Dąbrowskiej jest eliminacja większości produktów żywieniowych, które wchodzą w skład standardowej diety przeciętnego Polaka – przede wszystkim tych wysoko przetworzonych, z jakich powinniśmy zrezygnować na zawsze i jak najszybciej. To jest właśnie kwestia najbardziej kontrowersyjna, która zniechęca wielu zainteresowanych lub napawa obawami.
Większość ludzi nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak można zrezygnować z kawy, mięsa, czy cukru – elementów, które sprawiają nam największą przyjemność, ale niestety również uzależniają. Należy pamiętać, że całkowite odstawienie tych produktów na pewno konieczne jest w trakcie przygotowania do postu warzywno owocowego, w jego trakcie i w czasie tak zwanego przez „wychodzenia” z diety. Po przeprowadzeniu jej w prawidłowy sposób (co jest kluczowe), możliwe jest stopniowe powracanie do niektórych przyzwyczajeń, ale jak wskazuje pomysłodawczyni kuracji, najważniejszy jest zdrowy rozsądek oraz kierowanie się zasadami zdrowego odżywiania. Powrót do wszystkich starych nawyków, szczególnie tych związanych ze spożywaniem nieodpowiedniego jedzenia – na przykład wysoko przetworzonych gotowych produktów, czy tych obfitujących w białą mąkę albo cukier, może spowodować cofnięcie się pozytywnych efektów, jakie uzyskało się w trakcie diety i ponowne problemy ze zdrowiem.
Produkty dozwolone oraz zakazane – jak wygląda post leczniczy?
Główny etap diety Dąbrowskiej polega na jedzeniu wyłącznie dozwolonych produktów. Należą do nich przede wszystkim niskocukrowe warzywa i niektóre owoce, jednak bardziej w ilości dekoracyjnej. Wyjątek stanowią jabłka i grejfruty, które można jeść w większej ilości, ale nie należy z nimi przesadzać. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że po kilku dniach takiej diety, zjedzenie jednego z tych owoców będzie sprawiać ogromną przyjemność – z powodu braku cukru, będą one stanowić cudowną przekąskę i spełniać potrzebę słodkości. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj na przykład sok grejfrutowy, czy pieczone jabłko z cynamonem. Niedozwolone są niestety między innymi wszelkiego rodzaju produkty zbożowe, oleje, czy wysokocukrowe warzywa, jak ziemniaki.
Produkty dozwolone na diecie Dąbrowskiej
Oto lista produktów, które można jeść na poście warzywno owocowym:
Warzywa niskoskrobiowe – zalicza się do nich między innymi:
- warzywa korzeniowe – na przykład marchew, seler, pietruszka, burak, czy rzodkiew,
- warzywa cebulowe – czosnek, por lub cebula,
- warzywa dyniowate – na przykład ogórki, kabaczek, czy dynia
- warzywa psiankowate – papryka, czy pomidor,
- warzywa kapustne – wszelkiego typu kapusty, kalafior, czy brokuł,
- warzywa liściaste – sałaty, zioła i natka pietruszki.
Niskocukrowe owoce – są to na przykład:
- jabłka,
- grejpfruty,
- cytryny,
- jagody.
Najlepiej, jeśli będą one spożywane na surowo (w większości) – w formie soków, czy koktajli albo sałatek, ponieważ dostarczają tlenu, witamin, minerałów i energii w najlepiej przyswajalnej formie. Bardzo dobrą opcją jest również zupa.
Uzupełnieniem jest oczywiście woda (polecamy wodę nasyconą jonami miedzi w kubku z miedzi młotkowanym lub innym naczyniu z naszego asortymentu), wspomniane wcześniej soki warzywne i owocowe, herbaty ziołowe lub owocowe, kompoty bez cukru czy wywaru warzywne.
Produkty zakazane na poście leczniczym
Lista produktów zakazanych podczas kuracji doktor Dąbrowskiej jest długa – tak naprawdę jest to nie tylko alkohol, papierosy, czy kawa i mocna herbata. Choć to zaskakujące – niedozwolone jest wszystko, co stanowi podstawę zdrowej diety – na przykład kasze, chleb, olej, mięso, grzyby.
Nie są to po prostu produkty niskocukrowe i choć są potrzebne w trakcie zdrowego odżywiania, nie pozwalają na rozpoczęcie procesu autofagii (odżywiania wewnętrznego, samouzdrawiania – pojęcia te wyjaśniamy w dalszej części artykułu).
Jak działa post leczniczy i na czym polega fenomen diety warzywno owocowej?
W trakcie diety warzywno owocowej nie powinno się przekraczać 800 kalorii. Osobom, które jeszcze nigdy nie podejmowały tego wyzwania, wydaje się to co najmniej nierozsądne. Nic bardziej mylnego – na pewno nie trzeba bać się głodu lub wyniszczenia organizmu, co miałoby miejsce przy standardowej diecie polegającej wyłącznie na obniżeniu ilości kalorii właśnie do tej ilości. Jak to możliwe?
To właśnie najważniejszy element diety doktor Dąbrowskiej i klucz do jej sukcesu – prawidłowo przeprowadzona, uruchamia proces tak zwanego odżywiania wewnętrznego. Ten moment można rozpoznać bardzo łatwo i to właśnie on świadczy o tym, że działa się zgodnie z zasadami. Przejście na odżywianie wewnętrzne objawia się brakiem głodu. W tym czasie organizm „żywi” się chorymi, obumarłymi elementami organizmu, korzysta z wszelkich złogów i pozbywa się ich, aby pozyskać energię. Niestety, zanim do tego dojdzie, należy odczekać – zazwyczaj 2-4 dni. W naszym wypadku, za pierwszym razem były to 3 dni. Najgorszy był oczywiście pierwszy raz, ale na pocieszenie możemy powiedzieć, że organizm uczy się i kolejne próby są łatwiejsze. Z własnego doświadczenia możemy potwierdzić również, że jak najbardziej warto, ale nie można robić postu na siłę – ważne, aby zacząć go, kiedy faktycznie czujemy wewnętrzną siłę i motywację, kiedy jesteśmy silni psychicznie.
Z uwagi na bak poczucia głodu i apetytu, konieczne jest uważanie na to, aby nie zjeść zbyt mało. Wiele osób zmaga się z problemem braku apetytu i nie ma pojęcia, co jeść.– to sytuacja trudna bardziej psychicznie lub fizycznie wskazując, że nierzadko niemal zmuszają się do zjedzenia czegokolwiek. Jak zaleca doktor Dąbrowska – minimalna ilość, jaką powinno się spożywać to 300 kalorii. Choć znane są bardziej restrykcyjne wersje tej diety, tak zwany post na wodzie, jest to metoda nieprzetestowana osobiście przez panią Ewę. Jeśli jednak ktoś ma ochotę zgłębić temat, jak najbardziej jest to możliwe – zalecamy jednak korzystanie z naukowych, sprawdzonych publikacji bądź porad doświadczonych lekarzy, tak, jak w tym wypadku.
Co to jest odżywianie wewnętrzne?
By w pełni zrozumieć fenomen postu warzywno owocowego, niezbędne jest poznanie znaczenia odżywiania wewnętrznego – procesu, określanego również mianem autofagii. W 2016 roku japoński biolog – Youshuri Ohsumi otrzymał nagrodę Nobla z dziedziny medycyny za udowodnienie tego procesu. Można powiedzieć, że potwierdził to, co przez ponad 30 lat swojej pracy przekazuje nam doktor Dąbrowska. Na całym świecie poszerza się grono lekarzy, którzy rozumieją ten mechanizm. Uświadamiają sobie, jak duże jest znaczenie prawidłowego odżywiania, że nie są to tylko puste słowami rozumieją, że nie tylko to, co jemy, ale również, kiedy ma większe znaczenie, niż nam się do tej pory wydawało.
Autofagia, czyli odżywianie wewnętrzne to proces, który można określić mianem komórkowego sprzątania. Polega on na tym, że komórki zaczynają trawić własne elementy – na szczęście zajmują się w pierwszej kolejności tymi, które są uszkodzone albo obumarłe. Coraz większa ilość lekarzy, w tym doktor Dąbrowska twierdzi, że to właśnie niesprawna autofagia odpowiada za większość chorób. Ponieważ nasze organizmy w większości obciążane są nieodpowiednim jedzeniem oraz zmuszane do niemal ciągłej pracy nad trawieniem, nie mają czasu na wymianę komórek, a organizm nie potrafi efektywnie „posprzątać”. W efekcie, zamiast wymienić „złe” komórki, nie robi tego, a one namnażają się, mutują i w efekcie powodują choroby – w tym nawet raka. Post warzywno owocowy pozwala organizmowi odetchnąć i daje mu czas na wykonanie tych porządków, a efekt uboczny w postaci straty kilogramów jest po prostu powrotem do naturalnego stanu, w jakim ciało powinno się znajdować.
Niestety – aby autofagia, czyli proces samouzdrawiania miała miejsce, konieczne jest trzymanie się ściśle określonych zasad. Nawet jedno małe odstępstwo może spowodować zatrzymanie odżywiania wewnętrznego i sprawić, że kuracja ta przestanie być dietą leczniczą, a stanie się zwykłą głodówką, która wyniszcza organizm.
Pozytywne efekty diety Dąbrowskiej
Niestety, główny efekt, który zachęca do przeprowadzenia postu dr Dąbrowskiej to strata zbędnych kilogramów. Choć tak naprawdę jest to tylko efekt uboczny tej kuracji, Pani Ewa i tak cieszy się, jeśli ta potrzeba spowoduje zainteresowanie dietą owocowo warzywną i sprawi, że kolejna osoba zgłębi jej tajniki oraz pomoże swojemu organizmowi.
Waga zmniejsza się błyskawicznie, ale jak wspomnieliśmy wyżej, aby strata kilogramów odbywała się w duchu zdrowego postu, zgodnie z zamierzeniami, konieczne jest trzymanie się zasad. Nie należy od żadnym pozorem samodzielnie modyfikować diety i dodawać elementów „zakazanych”, ponieważ jeśli zostanie przerwane odżywianie wewnętrzne, a dieta będzie prowadzona z przeświadczeniem, że nadal jest to post, może przynieść więcej skutków negatywnych, aniżeli pozytywnych. Zamiast postu leczniczego, zafundujemy organizmowi standardową głodówkę. Jednym z objawów jest uczucie ciągłego głodu – dobrze przeprowadzony post dr Dąbrowskiej jest równoznaczny z brakiem głodu.
Oto przykłady pozostałych pozytywnych efektów diety warzywno owocowej, na jakie można liczyć w trakcie diety:
- polepszenie kondycji skóry,
- piękniejsze włosy,
- pozbycie się toksyn z organizmu,
- pozbycie się wody (w tym obrzęków),
- odśluzowanie organizmu (pomocne w przypadku problemów z zatokami).
Negatywne skutki diety Dąbrowskiej – kryzysy ozdrowieńcze
Niestety, trudno obejść się również bez negatywnych efektów postu warzywno owocowego – przynajmniej pozornie. Jak wskazuje doktor Dąbrowska, pewne dolegliwości, które są odczuwane przede wszystkim na początku kuracji to znak, że organizm odtruwa się i pozbywa uzależnień. Wbrew pozorom, każdy z nas ma ich wiele – uzależnienie organizmu od cukru, kawy, czy innych podstawowych elementów składających się na rytuał naszego dnia powoduje, że ciężko jest wytrzymać, szczególnie pierwsze kilka dni. Potwierdzamy jednak, że warto – później człowiek czuje się jak nowo narodzony, ponieważ w trakcie odżywiania wewnętrznego bardzo często ma się dużo energii.
Te negatywne skutki określane są przez Panią doktor jako „kryzysy ozdrowieńcze” – jak sama tłumaczy, organizm pozbywający się toksyn oraz próbujący włączyć proces samouzdrawiania, próbuje to zrobić na każdy możliwy sposób. Nie jest dziwne, że pojawiają się bóle na przykład w miejscach operowanych lub tam, gdzie kiedyś doświadczyliśmy kontuzji, albo nagle pojawia się opryszczka lub wysypka. To znak, że organizm wziął się za „sprzątanie”.
Kryzysy ozdrowieńcze w trakcie postu leczniczego objawiają się między innymi poprzez:
- ból głowy,
- wysypkę,
- opryszczkę,
- wzrost temperatury,
- zawroty głowy,
- osłabienie.
Należy jednak zaznaczyć, że kryzys taki nie powinien trwać dłużej niż kilka dni – w trakcie, warto konsultować się również w tej sprawie na grupach zrzeszających ludzi propagujących post warzywno owocowy. W razie wątpliwości bądź pogorszenia samopoczucia można rozpocząć wychodzenie bądź skontaktować się z lekarzem albo samą doktor Dąbrowską. Nie chodzi o to, aby kontynuować na siłę – należy słuchać organizmu i nie działać na jego niekorzyść. Każdy z nas był kiedyś chory, więc powinien potrafić rozpoznać, czy dolegliwości, jakie odczuwa to po prostu chwilowe, gorsze samopoczucie, czy coś poważniejszego.
Czasami jest to również efekt przyjmowanych leków – należy mieć to na uwadze i obserwować organizm. W wielu wypadkach zdarza się, że ludzie zaczynają odczuwać skutki uboczne leków, przyjmując taką dawkę, jak przed rozpoczęciem postu. Jest to wywołane szybkim powrotem organizmu do stanu równowagi i polepszaniem się stanu zdrowia. Dlatego niezbędne jest obserwowanie organizmu i badania kontrolne oraz rozmowa z lekarzem, który jeśli będzie to konieczne, zmniejszy dawkę lub zdecyduje, aby odstawić leki.
Oprócz powyższych elementem, który najbardziej przeraża osoby planujące dietę dr Dąbrowskiej i zniechęca do jej rozpoczęcia, jest wypadanie włosów. W pewnym sensie to również kryzys ozdrowieńczy, ponieważ ciało pozbywa się martwych i słabych włosów, na miejsce których pojawia się nowe. Na szczęście można temu przeciwdziałać.
Co na wypadanie włosów w trakcie lub po poście leczniczym?
Im więcej słabszych włosów się posiadało i im bardziej zatruty organizm, tym więcej można ich stracić. Jak wskazuje dr Dąbrowska, nie jest to jednak powód do obaw, a nowy protokół zakłada, że odpowiednia suplementacja pozwala je wzmocnić i zmniejszyć ich utratę. Nadmiernie tracone włosy, o czym wspomina wiele osób, może być spowodowane nieodpowiednio przeprowadzoną dietą warzywno owocową, zbyt długim czasem jej trwania, brakiem suplementacji i związanych z tym wszystkim niedoborów.
Od siebie możemy dodać jeszcze, że bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie włosów (i nie tylko ich, a całego organizmu) przed postem, w jego trakcie oraz po jest suplementacja miedzi, która jak przypominamy w każdym artykule, ma ogromny wpływ na organizm i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Właściwości miedzi są nieocenione – zachęcamy do przyjrzenia im się bliżej, a z pewnością przekonacie się, do zasadności korzystania z tej opcji.
Jak wskazują specjaliści, pierwiastki najlepiej przyswajają się z wody, dlatego oferowane przez nas dzbanki miedziane, czy idealne dla osób mobilnych butelki miedziane to doskonały sposób na uszlachetnienie wody jonami miedzi. Dobrym dopełnieniem pozwalającym na uzupełnienie miedzi z zewnątrz są też bransoletki miedziane o właściwościach magnetycznych. By dowiedzieć się, jakie są właściwości bransoletek miedzianych, zrozumieć, dlaczego warto suplementować miedź, jak obliczyć zapotrzebowanie organizmu na miedź, czy jak wybrać naczynie miedziane, zachęcamy do zajrzenia na blog lub do bezpośredniego kontaktu.
Wskazania do przeprowadzenia diety Dąbrowskiej
Kontrowersyjna, ale zarazem rewolucyjna dieta dr Dąbrowskiej skierowana jest do osób, które:
- chcą pozbyć się codziennych, nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych,
- zmienić styl życia,
- zadbać o zdrowie,
- są zainteresowane profilaktyką zdrowotną,
- cierpią na choroby cywilizacyjne,
- chcą schudnąć zdrowo.
Jak już wspomnieliśmy, post leczniczy dr Dąbrowskiej bardzo często stosowany jest również przez osoby, które nie mają innego wyjścia. Jest on przez nie traktowany, jako ostatnia deska ratunku – przekonują się, gdy inne metody zawodzą lub po prostu, wcześniej nie miały okazji spotkać się z tym sposobem na przywrócenie zdrowia. Nie jest to jednak istotne – najważniejsze, że coraz większa ilość osób decyduje się i przyznaje, że dieta warzywno owocowa przywróciła im wiarę, siłę i sprawiła, że mają ochotę żyć.
Dieta Ewy Dąbrowskiej polecana jest w przypadku wielu chorób i dolegliwości. Oto przykładowe wskazania do zastosowania kuracji:
- nadciśnienie,
- wysoki cholesterol,
- obrzęki,
- miażdżyca,
- alergie (astma),
- incydenty zawałowo-udarowe,
- cukrzyca typu II,
- depresja (lekka), nerwica i zaburzenia lękowe,
- choroby autoimmunologiczne (na przykład łuszczyca),
- dna moczanowa.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia kuracji warzywno owocowej
Mimo wielu zalet prawidłowo przeprowadzonej kuracji warzywno owocowej, nie jest ona polecana we wszystkich przypadkach.
Oto przykładowe przeciwwskazania do przeprowadzenia postu Dąbrowskiej:
- choroby psychiczne i bardzo silna depresja,
- cukrzyca typu I (wymagająca podawania insuliny),
- nowotwory,
- ciąża i czas karmienia,
- zbyt młody wiek (przed okresem dojrzewania).
Jak przygotować się do postu Dąbrowskiej?
Dieta Dąbrowskiej w żadnym wypadku nie powinna być przeprowadzana „z marszu”. Należy się do niej przygotować – nie chodzi tutaj bynajmniej o efekty, ponieważ one i tak się pojawią. Po prostu – im lepiej przygotujemy się do postu warzywno owocowego, tym mniej nieprzyjemnych dolegliwości będziemy odczuwać.
Największym problemem dla większości osób jest odstawienie kawy – dobrym pomysłem jest pokonanie tego uzależnienia, co najmniej tydzień przed rozpoczęciem kuracji. Zaręczamy, że po kilku dniach poczujecie się wolni i jak nowo narodzeni – przechodziliśmy przez to osobiście, a teraz nie wyobrażamy sobie ponownego powrotu do kawy, która okazała się zbędnym uzależnieniem.
Przygotowanie do diety Ewy Dąbrowskiej powinno objawiać się poprzez rezygnację z:
- kawy,
- mięsa,
- alkoholu,
- produktów spożywczych z białej mąki,
- przetworzonego jedzenia,
- słodkich napojów, szczególnie gazowanych,
- cukru,
- innych produktów, które powodują nietolerancje pokarmowe.
Zmian powinno się dokonać co najmniej tydzień lub dwa przed rozpoczęciem diety. Warto wprowadzić w zamian przede wszystkim kiszonki w formie zakwasu lub kiszonych warzyw (osobiście polecamy zakwas buraczany, robiony osobiście), które bardzo pozytywnie wpływają na florę jelitową. Specjaliści twierdzą, że odporność zaczyna się od jelit, a więc ten element powinien zostać wprowadzony nie tylko na czas diety, ale na zawsze.
Jak uniknąć efektu jojo po poście leczniczym?
To proste – przynajmniej z zasady. Największym grzechem poszczących jest oczywiście szybki powrót do starych nawyków żywieniowych. Niestety efektem nieodpowiedniego kończenia postu warzywno owocowego jest nie tylko powrót nadmiernych kilogramów, ale również dolegliwości. By temu zapobiec, wystarczy kontynuować dietę i działać zgodnie z zasadami „wychodzenia”, opracowanymi przez doktor Dąbrowską. W wielkim skrócie – należy jeść tak samo, jak na poście, lecz powoli, stopniowo wprowadzać kolejne produkty, które do tej pory znajdowały się na liście niedozwolonych elementów.
Jak przygotować jadłospis w trakcie diety Ewy Dąbrowskiej?
Z doświadczenia możemy powiedzieć, że aby dobrze przygotować się do diety, najlepiej przeczytać książki napisane przez doktor Dąbrowską, a wszystko stanie się jasne. W razie wątpliwości można również pokusić się o korzystanie z porad osób zrzeszonych na grupach społecznościowych.
Możliwe jest również korzystanie ze specjalnej aplikacji, która dostępna jest na oficjalnej stronie doktor Dąbrowskiej. W sieci znajduje się mnóstwo przepisów i inspiracji – również w książkach Pani Ewy umieszczone są przykładowe potrawy, czy jadłospisy, które ułatwiają przejście przez post.
W przypadku strachu o ewentualny głód można przygotować sobie jadłospis na kilka dni – w naszym wypadku nie było to konieczne, ponieważ odżywianie wewnętrzne „włączyło się” bardzo szybko. Brak apetytu spowodował, że nasza dieta, jest przeprowadzana właściwie w większości w formie wodnej – spożywamy soki, koktajle, czy zupy. Najnowsza książka Pani Ewy Dąbrowskiej również porusza ten temat – warto się zainteresować. To idealna opcja w przypadku wielu osób – oczywiście zdarzają się tacy, którym apetyt na diecie dopisuje i tworzą mnóstwo ciekawych dań. Warto spróbować, by przekonać się osobiście.
Jak poradzić sobie z brakiem apetytu w trakcie diety Ewy Dąbrowskiej?
Jak wspomnieliśmy wyżej i jak poleca Pani Ewa, najlepszą metodą na brak apetytu w trakcie postu leczniczego jest wprowadzenie świeżo wyciskanych soków i koktajli. Znacznie łatwiej jest „zmusić” się do wypicia soku lub kojtajlu niż zjedzenia sałatki. Bardzo dobrą opcją są również zupy. Ta metoda pozwala „zresetować” kubki smakowe i polepszyć apetyt.
Czy post warzywno owocowy jest bezpieczny?
Jak pisaliśmy wielokrotnie, dieta dr Dąbrowskiej jest bezpieczna, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona zgodnie z ustalonymi zasadami. Tylko to pozwala na rozpoczęcie autofagii, czyli procesu samouzdrawiania, określanego jako odżywianie wewnętrzne.
Jak długo przeprowadza się post Dąbrowskiej?
Wszystko zależy od stanu zdrowia, psychicznej gotowości, motywacji oraz chęci. Jak twierdzi dr Dąbrowska, nawet jeden dzień to dla organizmu ogromna ulga. Za pierwszym razem warto przeprowadzić, chociaż kilka dni, do tygodnia ścisłego postu. Są jednak osoby, które decydują się na pełną kurację, która obejmuje 42 dni ścisłego postu w jednym ciągu. Jest to ilość maksymalna – nie powinno się jej przekraczać nawet jeśli pozwala na to samopoczucie. Należy pamiętać, że wszystko ma swoje granice, a najlepsze efekty osiąga się, kiedy post jest powtarzany regularnie.
Doktor opracowała specjalny program dla osób początkujących, który obejmuje 6 tygodni diety – 2 tygodnie przygotowania, 2 diety i 2 wychodzenia. Warto skorzystać z niego, jeśli nie czujemy się na siłach do samodzielnego działania.
Jak często można przeprowadzać post leczniczy Dąbrowskiej?
Jak wskazuje doktor Dąbrowska, najlepiej kierować się zasadą: jeden tydzień ścisłego postu = miesiąc przerwy. Choć dieta lecznicza przynosi bardzo wiele pozytywnych rezultatów, nie należy zapominać, że kluczem do sukcesu jest umiar.
Czy można ćwiczyć w trakcie postu leczniczego?
Jak najbardziej – oczywiście nie chodzi o to, aby się przemęczać i oddawać organizm ciężkim treningom, ale aktywność fizyczna może wpłynąć na organizm bardzo pozytywnie. Spacer, praca w ogrodzie bądź ćwiczenia mogą nawet wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn.
Leki na poście doktor Dąbrowskiej
Wiele osób zastanawia się, co zrobić z lekami zapisanymi na konkretne schorzenia podczas diety, albo, czy mogą zastosować tabletkę na przykład na ból głowy. Otóż jak wskazuje Pani Ewa – należy je kontynuować. Dobrze jest jednak obserwować organizm i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, zwrócić się do lekarza, wykonać badania krwi i sprawdzić, czy przypadkiem nie powinno się ich odstawić lub zmniejszyć dawki.
Nierzadko okazuje się, że organizm bardzo szybko wraca do równowagi, a pacjenci cierpią z powodu zwiększonych efektów ubocznych wynikający ze zbyt dużej dawki. Należy wykazać w tej kwestii dużą ostrożność i słuchać swojego ciała oraz obserwować reakcje.
Ból głowy może być kryzysem ozdrowieńczym, więc lepiej próbować go przetrwać, niż ratować się tabletką. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, kiedy rzeczywiście nie ma innej możliwości (na przykład miesiączka), nie ma przeciwwskazań, aby zastosować coś przeciwbólowego.
Dieta Dąbrowskiej – dlaczego warto?
Najlepszym dowodem potwierdzającym słuszność stosowania postu warzywno owocowego doktor Dąbrowskiej są tak zwane przez nią świadectwa ozdrowienia. Ludzie ochoczo przedstawiają, z jakimi problemami borykali się przed rozpoczęciem kuracji i jakie efekty spowodowała. Wielu z nich nie wie, jak się zachować, jak okazać wdzięczność Pani doktor, która cieszy się razem z nimi.
Moglibyśmy podać kilka przykładów takich świadectwa również z naszego życia – zarówno jeśli chodzi o post warzywno owocowy, jak i sam wpływ miedzi. Choć nie cierpieliśmy na poważne schorzenia i choroby, efekty diety przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.
Oto przykłady z naszego życia:
- brak utraty włosów w trakcie 2 tygodniowej diety,
- pozbycie się niedrożności przegrody nosowej,
- pozbycie się problemów jelitowo-żołądkowych,
- pozbycie się ropy zalegającej od miesiąca w woreczku łzowym pomimo antybiotyków (już w 2 dniu postu!)
Ostatni przykład to ten najbardziej spektakularnym, o którym wspominaliśmy wyżej i o którym z pewnością opowiemy dokładniej w innym artykule. Post był ostatnią deską ratunku, która zadziałała natychmiast!
Bardzo duża, widoczna zmiana będąca nie tylko efektem diety, ale i wprowadzenia suplementacji miedzi, świeżo wyciskanych soków, czy większej ilości surowych warzyw jest wzrost energii, lepsze samopoczucie oraz poprawa kondycji skóry i włosów.
Osobiście zachęcamy, ale uczulamy – nie warto traktować diety Dąbrowskiej, jako odchudzającej, lecz zagłębić się w temat przed rozpoczęciem kuracji i przeprowadzić ją tak, jak należy. Uwaga! To uzależnia, ale jest to pozytywne uzależnienie!
Chcesz wzmocnić włosy na poście? Sprawdź ofertę i wybierz odpowiednie naczynie miedziane!
- Butelka z miedzi 0.9 L grawerowana, motyw kwiatów – BME05269,00 zł – 295,00 zł
- Dzbanek z miedzi 2000 ML z grawerem – DME05359,00 zł – 385,00 zł
- Komplet naczyń z miedzi dzbanek 2L + 2 kubki 250 ML- Grawerowany609,00 zł – 649,00 zł
- Zestaw naczyń miedzianych dzbanek 2L + 2 kubki 250 ML- Młotkowany589,00 zł – 629,00 zł
- Dzbanek z miedzi 1,5 L klasyczny – DMG04349,00 zł – 375,00 zł
- Komplet miedziany dzbanek 2L + 2 kubki 250 ML- Klasyczny599,00 zł – 639,00 zł
- Komplet dzbanek z miedzi 2L + 2 szklanki 250 ML – Diamentowy599,00 zł – 639,00 zł
- Zestaw dzbanek miedziany 2L + 2 kubki 250 ML – Szczotkowany599,00 zł – 639,00 zł
- Czyścik skrobak miedziany do języka – CM0120,00 zł
- Butelka miedź 0.9 L klasyczna, gładka – BMG03279,00 zł – 305,00 zł
- Butelka miedziana 900 ML diament – BMD04339,00 zł – 365,00 zł
- Dzbanek z miedzi 2 L młotkowany – DMM02339,00 zł – 365,00 zł
- Dzbanek miedź 2000 ML klasyczny – DMG03349,00 zł – 375,00 zł
- Butelka z miedzi 900 ML młotkowana – BMM02259,00 zł – 285,00 zł
- Butelka miedziana 900 ML szczotkowana – BMS01259,00 zł – 285,00 zł
- Dzbanek miedziany 2 L szczotkowany – DMS01349,00 zł – 375,00 zł
- Dzbanek miedziany 2 L diamentowy – DMD04349,00 zł – 375,00 zł