Co to jest dieta ajurwedyjska i na czym polega?

Jako, że podstawowym założeniem ajurwedy jest życie w taki sposób, aby przywrócić organizmowi pierwotną równowagę, czyli po prostu utrzymywać zdrowie, bardzo duże znaczenie ma w tym procesie dieta. Nie ma ona nic wspólnego z tradycyjnym podejściem do żywienia, które niestety praktykuje większość ludzi na świecie. Dieta ajurwedyjska to zupełnie inna bajka – na szczęście ma ona wiele wspólnego z coraz bardziej popularną dietą wegańską, na którą decyduje się wiele ilość osób zainteresowanych nie tylko odrzuceniem produktów zwierzęcych ze względów etycznych, ale również zdrowotnych.

Dieta ajurwedyjska – najważniejsze zasady

Dieta ajurwedyjska jest oparta przede wszystkim na produktach świeżych i wegańskich. W grę nie wchodzi jednak żadne przetworzone jedzenie, co nieco utrudnia sprawę osobom przechodzącym na weganizm. Sklepy spożywcze poświęcają bowiem takim produktom coraz więcej miejsca. Wiele osób myli również weganizm z wegetarianizmem, a to zupełnie inna sprawa – wspominaliśmy o tym na naszym blogu wyjaśniając, czym jest weganizm a wegetarianizm oraz co to jest Ajurweda. Wracając jednak do tematu – dieta ajurwedyjska musi być dostosowana do konkretnego typu urodzeniowego – Kapha, Vata lub Pitta.

Jak twierdzą zwolennicy diety ajurwedyjskiej, mimo wielu obaw, powinna się ona spodobać każdemu i to z jednego konkretnego powodu – jedno z założeń głosi bowiem, że można jeść wszystko (oczywiście zgodnie z zasadami weganizmu). Niektóre produkty jednak warto spożywać w większej ilości, inne w mniejszej. Jeśli w grę wchodzi ajurweda dieta może być naprawdę ciekawa, ale kluczowe jest dobierane produktów zgodnie ze wspomnianym typem urodzeniowym.

Jak rozpoznać typ urodzeniowy?

By dobrze dobrać dietę, konieczne jest rozpoznanie odpowiedniego typu urodzeniowego – robi się to, biorąc pod uwagę zarówno cechy fizyczne, jak i psychiczne.

Oto przykłady:

  • Typ urodzeniowy Vata – to zazwyczaj osoby szczupłe, z suchą skórą, bardzo wysokie lub niskie, cierpiące na zaparcia, problemy trawienne, czy problem z zasypianiem oraz czujące się najlepiej w ciepłym klimacie. Często działają bez planu, są podatne na załamania nerwowe, mają zmienne nastroje.
  • Typ urodzeniowy Kapha – to osoby niskie lub średniego wzrostu, które mają oleistą skórę, słabe krążenie i metabolizm, tendencję do nadwagi, czy umiarkowany apetyt. Najczęściej są śpiochami, preferują siedzący tryb życia i charakteryzuje je mały popęd seksualny. Nie potrafią jednak być same, łatwo wpadają w rutynę, miewają nadmiar energii i są pokorne, ale też są skłonne do melancholii. Mimo wszystko to najbardziej stabilny emocjonalnie i odporny psychicznie typ człowieka.
  • Typ urodzeniowy Pitta – to zwykle osoby o średnim wzroście, które mają optymalną wagę, ale potrafią szybko na niej przybrać. Charakteryzuje je świetne trawienie, wrażliwa skóra, nadwrażliwość na słońce, czy miłość do jedzenia. Preferują chłód, ale mają gorący temperament. To najczęściej perfekcjoniści, którzy kochają rywalizację i cierpią na przerost ambicji – niestety bywają też niecierpliwi, nietolerancyjni i aroganccy.

Dieta ajurwedyjska – jak dobrać produkty żywnościowe?

Jak wspomnieliśmy wyżej, w zależności od typu urodzeniowego, konieczne jest dobranie odpowiednich produktów żywnościowych. Poniżej przedstawiamy przykłady takich, które są zalecane dla konkretnego typu urodzeniowego – powinno jeść się je w przeważającej ilości.

  • Typ Pitta – owies, ryż, samopsza, orkisz, jęczmień, dynia, kabaczek, cukinia, ogórek, warzywa korzeniowe, awokado, koros, czereśnie, figi i winogrona, cieciorka, soczewica (tylko nie żółta) i fasola.
  • Typ Kapha – chrupkie pieczywo, owoce leśne, proso, gryka, maliny, kukurydza, truskawki, fasolka, jęczmień, owies, soczewica, brzoskwinie, tofu, czarna fasola.
  • Typ Vata – orkisz, ryż, owies, komosa ryżowa, mąka durum, owoce leśne, cytryny, banany, melony, soczewica i fasolka mung (namoczone i wypłukane).

Dieta ajurwedyjska a woda

Jak w każdej diecie, również w diecie ajurwedyjskiej duże znaczenie ma także woda. Preferowana jest właśnie woda z naczyń miedzianych. Dzięki nasyceniu wody miedzią, która posiada właściwości prozdrowotne, można między innymi wspomóc oczyszczenie organizmu z toksyn. Właściwości miedzi są nieocenione, a poprzez oferowane przez nas dzbanki miedziane, takie jak na przykład dzbanek miedziany diamentowy lub pozostałe elementy asortymentu sklepu Tarruna, można zadbać o jej uzupełnienie i zapobiegać niedoborom. Niejednokrotnie wspominamy, jak dawkować wodę miedzianą, ale poświęciliśmy temu tematowi również wpis na blogu, wyjaśniając, jak obliczyć zapotrzebowanie na miedź. Zachęcamy do lektury na blogu, gdzie znajduje się wiele więcej ciekawych artykułów poruszających ten oraz inne tematy.

Nie zwlekaj i poznaj naszą ofertę artykułów miedzianych!

Zajrzyj na blog i skorzystaj z porad!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1
    1
    Twój koszyk
    Usuń